Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedza, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowosć: kalendarz scienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Swiata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięsnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[BnO] Wiele powtórek
2018-06-12

Image title

W miniony weekend w Szczecinie rozdano dwa kolejne w tym sezonie komplety medali Mistrzostw Polski w biegu na orientację. Po rozegranych w kwietniu zmaganiach długodystansowych, tym razem najlepsi specjaliści od tej dyscypliny nad Wisłą zmierzyli się w dwóch konkurencjach sprinterskich: sztafecie oraz w starciu indywidualnym.

Mistrzostwa miały bardzo uroczystą oprawę. Organizatorzy - KOS BnO Szczecin - postarali się o dobrą reklamę dla mistzostw, rozwieszając banery w najważniejszy punktach miasta. Medaliści zmagań byli zaś dekorowani podczas przypadających również na ten weekend Dni Morza, dorocznej, niezwykle popularnej imprezy mającej miejsce w stolicy Zachodniego Pomorza. Należy pochwalić organizatorów za przygotowanie doskonałych tras oraz świetną oprawę imprezy. Szkoda że chuligański wybryk związany z przestawieniem punktu koło kopczyka w gęstwinie był łyżką dziegdziu w beczce miodu jaką była cała impreza.

Podobnie jak podczas MŚ, ME i innych najważniejszych imprez, Mistrzostwa Polski w sztafecie sprinterskiej odbywają się w formacie mikstów (kobiety na dwóch skrajnych zmianach i mężczyźni na 2. i 3. etapie). Wśród seniorów złoto obronili faworyci rywalizacji z WKS Grunwald Poznań: Maria Gorczyca - Michał Olejnik - Bartosz Pawlak - Aleksandra Hornik. W poprzednim roku w takim samym składzie oraz ustawieniu przedstawiciele Wielkopolski pokonali o 38 sekund UNTS Warszawa. Tym razem różnica była jeszcze wyraźniejsza.

Maria Gorczyca straciła do liderki tylko trzy sekundy. Na drugiej zmianie Grunwald jednak na prowadzenie wyprowadził Michał Olejnik, a Bartosz Pawlak i Aleksandra Hornik utrzymali tę pozycję. Ostatecznie obrońcy tytułu wygrali zmagania z przewagą prawie półtorej minuty nad WKS Śląskiem Wrocław w składzie Agnieszka Cych - Tomas Krivda - Wojciech Kowalski - Hanna Wiśniewska. Wrocławianie poprawili się więc o jedną lokatę w porównaniu z 2017 rokiem. Na trzecim miejscu uplasował się WKS Wawel Kraków (Maja Garbacik - Marcin Biederman - Kacper Kuca - Paulina Cygler). Brąz udało się odbić z rąk ubiegłorocznych wicemistrzów, UNTS Warszawa, na ostatniej zmianie. Ostatecznie Paulina Cygler wyprzedziła Justynę Kostrzewską o 22 sekundy.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: S-16: WKS Śląsk Wrocław (Hanna Sudoł, Stanisław Kurzyp), S-18: UKS Orientuś Łódź (Zuzanna Gielec, Piotr Rzeńca), S-70: ind. Mazowsze/UKS Azymut (Anna Górnicka-Antonowicz, Tomasz Tkaczuk), S-100: UKS Azymut 45 Gdynia (Irena Morawska, Paweł, Morawski).

Aleksandra Hornik zresztą podobnie jak przed rokiem odniosła podwójne zwycięstwo. Tak jak w Lublinie, tak i w Szczecinie, po drużynowym złocie sięgnęła po medal z tego samego kruszcu indywidualnie w K-21. Biegaczka WKS Grunwald Poznań od początku 2017 roku w konkurencjach indywidualnych nie stanęła na najwyższym stopniu podium w zmaganiach w ramach MP tylko w dwóch biegach długodystansowych! Rywalki jednak nieznacznie zmniejszyły dystans do dominatorki. W 2017 roku Hornik miała 1 minutę 34 sekundy przewagi nad wicemistrzynią. Tym razem różnica między nią, a drugą na mecie - Agatą Stankiewicz - wyniósł równo minutę mniej. Dla tej zawodniczki to już drugi indywidualny medal MP w tym sezonie. Na długim dystansie była ona bezkonkurencyjna. Po rocznej absencji na podium sprintu wróciła zaś Hanna Wiśniewska. Tak jak w 2016 roku przypadł jej w udziale brąz. Do Hornik straciła 1 minutę 1 sekundę.

Powtórkę z rozrywki na najwyższym stopniu podium zafundowała też rywalizacja w M-21. Złoto obronił Piotr Parfianowicz z UNTS Warszawa. Zwyciężął on w trzech z czterech ostatnich edycjach Mistrzostw Polski w sprincie! O dziesięć sekund reprezentant Polski wyprzedził swego kolegę z kadry - Bartosza Pawlaka. Dla zawodnika WKS Grunwaldu Poznań to już z kolei siódme Mistrzostwa Polski w tej konkurencji zakończone na podium! Brąz zgarnął Michał Olejnik - mistrz z długiego dystansu. Dopiero szósty znalazł się ubiegłoroczny wicemistrz (ex aequo z Pawlakiem) Wojciech Kowalski. Aż ośmiu pierwszych biegaczy w tej konkurencji zmieściło się w przedziale jednej minuty.

Dublet - podobnie jak Hornik w K21 - zgarnęli tylko: Anna Górnicka Antonowicz w K-45, Irena Morawska w K-55 (UKS Azymut 45 Gdynia), Stanisław Kurzyp w M-16 (WKS Śląsk Wrocław), Piotr Rzeńca w M-18 (UKS Orientuś Łódź), Tomasz Tkaczuk w M-35 (UKS Azymut Pabianice).

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: K-16: Julia Krempińska (UKS Azymut Pabianice), K-18: Maja Garbacik (WKS Wawel Kraków), K-20: Justyna Kostrzewska (UNTS Warszawa), K-35: Ilona Śliwczyńska (Team 360 Stopni Warszawa), K-40: Agnieszka Bultrowicz (KS Hades), K-50: Teresa Bugaj (WKS Wawel), K-60: Jolanta Wysocka (UKS Kometa Gliwice), K-65: Małgorzata Czabańska (UKS Azymut 45 Gdynia), M-20: Tomas Krivda (WKS Śląsk Wrocław), M-40: Piotr Cych (WKS Śląsk), M-45: Mariusz Plesiński (HKS Azymut), M-50: Piotr Młynarczyk (UKS Orientuś Łódź), M-55: Zbigniew Klawczyński, M-60: Jerzy Kryjomski (KS Kościelec Chrzanów), M-65: Ryszard Jakielaszek (GKS Luzino), M-70: Janusz Michałek (KOS Modrzew), M-75: Edward Czabański (UKS Azymut 45), M-85: Stanisław Wysocki (Spójnia Warszawa).

Nie zabrakło też medali dla przedstawicieli gospodarzy. Krystian Petersburski był drugi w M-18, zaś Mateusz Kula trzeci w M-16. Na starcie pojawili się również między innymi najstarsi obecnie biegacz na orientację w Polsce - Stanisław Wysocki i Mieczysław Zielczyński (w M-85).

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 2
Cisek BeataDobrzyński MarcinDrągowski PawełDrewczyńska MalwinaKołakowski KrzysztofLipińska KingaMróz JacekMioduszewski MateuszMaliszewska SylwiaPrzybyła KrzysztofPupiec MartaSabak RomanŚwirski TomaszŚliwczyńska IlonaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies