Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedza, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowosć: kalendarz scienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Swiata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięsnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[WYWIAD] "Celuję w medal!"
2018-05-28

Image title

U progu przejścia z juniorów do seniorów, Fryderyk Pryjma podjął jeszcze jedną niezwykle ważną decyzję. Zdecydował się na przenosiny z Polski do Finlandii, stawiając na jedną kartę swoją karierę. Z Kraju Tysiąca Jezior zamierza zaatakować po raz ostatni medale w kategorii M20, a już za kilka lat... - Moim celem jest medal w seniorach - zapowiada otwarcie w obszernym wywiadzie!

Weszliśmy w nowy sezon. Jak upłynęły przygotowania do niego?
W tym sezonie przygotowania zdecydowanie się różniły od tych z poprzednich lat. Dzięki rozmowom z utytułowanymi biegaczami powiększył się mój zasób wiedzy o treningu i o tym, jak zmierzać do celu. Trenuję dużo więcej z mapą. Staram się rozwijać w sobie nie biegacza, ale biegacza na orientację.

Jesienią przeniósł się Pan do Finlandii. Jak bardzo pobyt w tym kraju zmienił Pana nastawienie do treningu?
Mam tu do dyspozycji cięższy niż na moim rodzinnym Mazowszu teren. Wymaga on większych umiejętności technicznych aniżeli bieganie na przełaj po warszawskich lasach. Jest też bardziej urozmaicony, co zwiększa moją dynamikę.

To ostatni sezon w gronie juniorów. Jakie są plany na ten okres?
Plan jest jasny - pobiec najlepiej jak się da. Jeśli zaś pada pytanie o miejsce to mówię wprost: medal MŚ Juniorów lub chociaż miejsce w TOP-6. Wszystko będzie jednak zależało od dyspozycji dnia. Muszę się też rozwijać pod względem umiejętności. Aby jak najmocniej pójść do przodu. Chcę wejść do pierwszego teamu w swoim klubie, do pierwszego teamu na sztafety i zacząć startować w gronie seniorskim.

A czy jest Pan zadowolony z dotychczasowych dokonań w gronie juniorów?
Nie jestem. Wiem, czego mi brakowało i to jest trochę przykre, że zdaję sobie z tego sprawę dopiero teraz. No ale czasu cofnąć się nie da. Jestem zadowolony z brązowego medalu na ME Juniorów w sztafecie. Miałem też kilka równych biegów, ale wynikowo przeciętnych. Na przykład 10. miejsce na ME zająłem trzykrotnie, raz zaś miałem 11. pozycję. A najbardziej żałuję klasyka na ME z 2016 r. w Polsce. Tak bardzo podpaliłem się psychicznie, że aż się spaliłem. Z bardzo dobrej formy i możliwości uzyskania świetnego wyniku zroiło się tylko właśnie to 11. miejsce.

Mówi Pan "wiem czego zabrakło". No właśnie - czego?
Przede wszystkim umiejętności technicznych, chłodnej głowy i jeszcze jednej istotnej rzeczy. Świadomości, że jest to bieg na orientację, a nie zwykłe bieganie. To się wydaje takie błahe, ale właśnie uświadomienie sobie tego uważam za największy postęp jaki dokonał się u mnie w ciągu minionego roku. Teraz już wiem, że w tej dyscyplinie najważniejsza jest technika.

Czy są już konkretne plany na nową kategorię wiekową?
Przygotowuję się już do tego przejścia. Jeśli w Finlandii są jakieś zawody World Ranking Event to staram się brać w nich udział - poza biegiem długodystansowym, który dla mnie byłby nieco zbyt długi. Celem na przyszły rok jest na pewno wejście na stałe do kadry seniorów w Polsce.

Pierwszy polski medalista MŚ seniorów. Tak Pan napisał o sobie w Internecie. Podtrzymuje Pan tę opinię po półroczu spędzonym w Finlandii?
Podtrzymuję. Choć... nie wiem, czy będę tym pierwszym. Bardzo bym się cieszył, gdyby ktokolwiek inny osiągnął to jeszcze przede mną. Na przykład Ola Hornik, która idzie w bardzo dobrym kierunku. Niewątpliwie jednak moim celem będzie medal. Po pół roku w Finlandii mogę to powiedzieć z jeszcze większym przekonaniem. Dokonałem właściwego wyboru.

Jaki czas Pan przewiduje na zdobycie medalu?
Jak nad tym myślę, to uważam, że nie ma się co za bardzo ograniczać ramami czasowymi. Już na MŚ w 2023 będę miał 25 lat i uważam, że będzie to dobry moment, by włączyć się do walki o podium. Od początku obecności w seniorach będę myślał o najwyższych wynikach. Ale trzeba też zapomnieć czasem o rezultatach i myśleć o celach rozwojowych. Czy będę 15., czy 18. to dla mnie wszystko jedno. Zasadnicza różnica to dla mnie miejsca 1.-6., może 1.-10.

Co stało za decyzją o przenosinach do Finlandii?
To był długi proces. Ja od zawsze chciałem studiować za granicą. Trochę zmieniały mi się poglądy na temat tego gdzie, jak i co, ale w miarę jak łapałem coraz większego bakcyla do BnO zawęziłem krąg zaintereowań do Skandynawii. W ostatecznym rozrachunku decydowałem między Goeteborgiem w Szwecji, a Tampere w Finlandii. W obu tych państwach istnieją Akademie Sportu. Głównymi argumentami, które zadecydowały za wyborem drugiej opcji były finanse i edukacja. Na razie jestem bardzo zadowolony z tej decyzji. Rzeczywistość przerosła moje oczekiwania.

Czy ma Pan jakieś trudności w rywalizacji z fińskimi róweiśnikami?
Pierwszą jest bariera językowa. Staram się ją okiełznać, ale fiński to bardzo trudny język, a ponadto nie mam czasu, by go opanować w stopniu mnie zadowalającym. Mam nadzieję, że w wakacje się to poprawi. Poza tym czuję kompleksy, które są chyba naturalne. W klubie trener jeśli miałby do wyboru Polaka i Fina to wybrałby tego drugiego i tak jest we wszystkich klubach.

A tych czysto sportowych nie ma?
Są. Przyjeżdżając z Polski z terenu płaskiego jestem dla nich bardzo szybkim zawodnikiem.Rywalizując na bieżni na biegach asfaltowych z zawodnikami z grupy Uniwersyteckiej odnoszę sukcesy, ale kiedy, ale kiedy przechodzimy na cięższe podłoże to niestety muszę uznać swą porażkę. Aczkolwiek po tej zimie jest już rożnica w porównaniu z tym co było gdy przyjechałem jesienią.

Czyli szybkością możemy zaimponować Finom?
Tak. Polakom generalnie wydaje się, że są fizycznie za rywalami. A moim zdaniem to błąd w myśleniu. Akurat szybkość jest naszym atutem. Praktycznie nie ma tu zawodników, którzy mogliby się porównywać z polskimi seniorami na bieżni. Za słabi jesteśmy technicznie i terenowo.

Gdzie tkwią największe rezerwy?
Brakuje dynamiki i takiej mobilności, sprężystości, żeby szybko reagować w czasie biegu. Móc szybko skręcać i czytać mapę. Tak, żeby nie hamować, by dojrzeć na niej szczegóły.

Nie boi się Pan, że w Finlandii trenerzy kadry stracą Pana z oczu?
Na rękę jest mi zmiana w regulaminie rozgrywania imprez mistrzowskich za rok. Dzięki temu znajdzie się więcej zawodników mogących uczestniczyć w tych imprezach i co za tym pójdzie zmienią się zapewne zasady kwalifikacji. Możliwe, że będą bardziej dopasowane pod tereny, gdzie będzie się odbywać rywalizacja. Myślę, że podczas zawodów testowych w terenie zbliżonym do MŚ, czy ME na dystansach leśnych będę lepiej przygotowany od większości konkurentów.

Czy pomimo odległości utrzymuje Pan kontakt z resztą kadry juniorskiej?
Tak. Uczestniczę w niektórych akcjach szkoleniowych i mam bardzo dobry kontakt z całą kadrą.

To czego najbardziej brak w Finlandii?
Brakuje rodziny i takiej znajomości zasad życia społecznego. Znajomość Polski budowałem przez dziewiętnaście lat. O Finlandii mam tak naprawdę skrawek informacji. Wiele rzeczy jest tu dla mnie nowych. Często jak zobaczę coś na ulicy to muszę sprawdzić o co chodzi, bo nie jest to dla mnie naturalne. Natomiast pod względem sportowym nie ma rzeczy, której brakowałoby mi w Finlandii. Chociaż... w Polsce na pewno taniej można zorganizować obóz treningowy.

Dwudziestolatek, który otwarcie zapowiada walkę o medale. Skąd takie pokłady optymizmu u Pana?
To przede wszystkim wrodzony zmysł rywalizacji, który mam w sobie. Zawsze chciałem rywalizować. Najpierw w klubie, żeby być zabieranym na sztafety. Potem na Mazowszu, na zawodach krajowych z najlepszymi w Polsce, a potem być najlepszym w Polsce. Za tym później szła walka na ME Juniorów, MŚ Juniorów. Od pewnego czasu miałem zawsze jedną imprezę docelową. W tym roku - w związku chociażby z walką o miejsce w klubie, czy Akademickimi MŚ - celów jest więcej i to mi się podoba. To mnie napędza jeszcze mocniej. Poza tym jeśli patrzymy na coś z optymizmem to staje się to bardziej realme. Podstawą sukcesu jest psychika i mentalność. Z dobrze przygotowaną głową jest się w stanie osiągnąć wszystko.

Skąd pomysł ze zbiórką pienięszy na platformie crowdfundingowej?
Chciałem odciążyć finansowo rodziców. Zdaję sobie sprawę z jak wielkim wysiłkiem finansowym wiąże się sport. A dodatkowo teraz mieszkam i studiuję poza Polską. Próbowałem więc znaleźć dodatkowe fundusze, aby móc się przygotować do niektórych akcji, które są bardzo drogie.Dlatego chciałem wyjść do ludzi, aby dać sobie szansę na rozwój.

A planuje Pan inną aktywność w tym kierunku? Choćby w mediach społecznościowych?
Zbiórka na pewno zwiększyła moją medialność. Pojawiła się ona na bardzo dużej liczbie stron internetowych i to jest dużym plusem. Już po jej zakończeniu dostałem propozycję przygotowania artykułu. Samymi mediami społecznościowymi do tej pory nie zajmowałem się za bardzo. Nie mam jeszcze zbyt dobrych wyników, by się reklamować w taki sposób. Myślę nad rozpoczęciem szerszej aktywności. Chciałbym w ten sposób umożliwić sobie współpracę ze sponsorami, a także ułatwić kontakt z kibicami

Czego Panu życzyć na ten sezon?
Zdrowia. Aby obyło się bez kontuzji. Chciałbym też sobie życzyć samoświadomości i spokojnej głowy.


fot. Facebook Fryderyka Pryjmy

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 2
Cisek BeataDobrzyński MarcinDrągowski PawełDrewczyńska MalwinaKołakowski KrzysztofLipińska KingaMróz JacekMioduszewski MateuszMaliszewska SylwiaPrzybyła KrzysztofPupiec MartaSabak RomanŚwirski TomaszŚliwczyńska IlonaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies